Coinbase – recenze nejpopulárnější kryptoměnové směnárny

Coinbase je populární zahraniční směnárna, na které můžete nakupovat a prodávat oblíbené kryptoměny za USD nebo EUR. Problémem jsou ovšem vyšší poplatky a to zejména při častém obchodování. Existuje ovšem způsob, jak využívat služby Coinbase s minimální poplatky: stačí obchodovat přes burzu GDAX, kterou provozuje stejná společnost.

Coinbase: Za pohodlí se platí

Burza Coinbase je populární především díky jednoduchosti. Nakupovat kryptoměny na platformě je opravdu snadné a rychlé. V některých případech ale také poněkud drahé. Za standardní nákup totiž zaplatíte poplatek 1,49 % z transakce. Při plateb kartou je poplatek dokonce 3,99 %. Za výběr peněz z účtu bankovním převodem (SEPA) si Coinbase účtuje 0,15 euro (viz. zkušenosti).

Poplatky, jak můžete vidět, nejsou nejmenší, což ovšem bývá problém každé směnárny. Směnárna Coinbase je ale napojena na burzu GDAX, kde můžete obchodovat s podstatně nižšími poplatky. Mezi účty Coinbase a GDAX lze také velmi rychle a snadno přeposílat peníze. Počítejte ale s tím, že bonus 10 dolarů, který Coinbase klientům připisuje při nákupu za 100 dolarů, u GDAX nedostanete.

Platforma směnárny Coinbase

Platforma směnárny Coinbase

Nízké poplatky u GDAX

Velkou výhodou burzy GDAX jsou nulové poplatky za objednávky typu Maker. Objednávky Maker jsou nabídky na nákup nebo prodej při konkrétní ceně. Tyto objednávky se zařadí do knihy objednávek (order book), kde čekají na vhodnou protinabídku. Vyplnění této objednávky může trvat pár sekund, minut, ale nemusí k němu dojít vůbec. Zejména pokud obchodník požaduje prodej nebo nákup na nereálné ceně.

Opakem jsou objednávky typu Taker, kde obchodník nastavuje jen požadované množství kryptoměny k nákupu nebo k prodeji. Kurz obchodník nestanovuje, takže tato objednávka se zrealizuje ihned za nejlepší protinabídku z knihy objednávek. Za tyto objednávky platíte poplatek v rozsahu 0,1 až 0,3 % a platí jednoduché pravidlo, že čím více obchodujete, tím nižší poplatky máte.

Transakční limity

Transakční limity

Kde nakoupit kryptoměny nejlevněji?

GDAX ani Coinbase nepodporují obchodování v CZK, takže při převodu měny na EUR (nebo USD) se pravděpodobně nevyhnete bankovním poplatkům a kurzovním ztrátám. Obchodování v CZK podporuje třeba burza Coinmate, která by mezi českými burzami hledala konkurenci jen těžko. Na této burze jsou nízké spready i poplatky.

U českých směnáren se často dočtete, že si neúčtují žádné poplatky. Dejte si ale pozor, protože směnárny mívají často vysoký spread (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou). Spread často přesahuje i přes 10 % a v takovém případě vlastně přeplácíte 5 %. Coinbase má sice fixní poplatky, které mnoho lidí odrazují, ale zase má nízký spread. Nákup na Coinbase vás tedy často výdej levněji než nákup na tuzemských směnárnách „bez poplatků“.

Coinbase i GDAX jsou jistě kvalitní služby, nicméně portfolio nabízených kryptoměn je velmi strohé. Burza GDAX podporuje jen čtyři kryptoměny, ale jsou to ty nejžádanější: Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash a Litecoin. Stejně je tomu také u Coinbase. Pokud chcete nakupovat kryptoměny jiné, tak budete muset vyzkoušet jinou burzu (např. Binance nebo Bitfinex).

   Autor článku: Marek Horák

Komentáře nejsou povoleny.