Obchodování s binárními opcemi? Vše, co musíte vědět …

Online obchodování patří k oblíbeným metodám vydělávání peněz přes internet. Jedním z nejvíce vyhledávaných investičních nástrojů jsou binární opce, které se na rozdíl od známějšího forexu vyznačují jednoduchým principem. Navíc umožňují efektivní zhodnocení investic, i když trh klesá, a to za velmi krátkou dobu (od 60 sekund). Velkou výhodou binárních opcí je také to, že maximální zisk nebo ztrátu znáte už před uzavřením transakce a nikdy se nemůžete dostat do záporných čísel.

Jak fungují binární opce

Princip opcí lze přirovnat ke kurzovnímu sázení. U sázkové kanceláře si můžete vsadit například na to, který tým bude mít na konci hrací doby lepší skóre. Stejně tak u binárních opcí se rozhodujete, zda bude cena vybraného aktiva za určitou dobu vyšší nebo nižší, než je aktuální cena. Nabídku aktiv tvoří obvykle měny, akcie, komodity a indexy. Obchodníci si vyberou nejen aktivum, ale také exspirační čas. Ten představuje konkrétní okamžik, na který se vztahuje vaše „vsázka“. Expirační doba může být pouhých 60 sekund ale i několik týdnů.

Můžete investovat jen na dvě možnosti: růst nebo pokles. Není důležité, jak se cena vyvíjí mezi uzavřením transakce a exspirací. Rozhodující je totiž okamžik exspirace binární opce. Pokud je váš odhad správný, získáte zpět investovanou částku a profit, který je obvykle 70-85%. V opačném případě o celou investovanou částku přijdete.

Obchodovat s binárními opcemi lze například u brokera IQ Option

Obchodovat s binárními opcemi lze například u brokera IQ Option

Založení účtu

Binární opce se obchodují přes internet. Prvním krokem je vytvoření účtu u brokerské společnosti. Výběr brokera na binární opce je kvůli velkému počtu neférových společností velmi důležitý. Brokeři se ale neliší jen v důvěryhodnosti. Rozdílné jsou totiž i obchodní platformy a obchodní podmínky, které si brokeři stanovují. Při výběru broker je vhodné všechny tyto faktory zohlednit.

Po založení obchodního účtu vás čeká verifikace. Ta spočívá v tom, že brokerovi zašlete kopie osobních dokumentů, kterými potvrdíte údaje vyplněné při registraci. Kopie se zasílají elektronicky. Obvykle stačí poslat kopii občanského průkazu (popř. pasu nebo řidičského průkazu) a kopii dokumentu, který potvrdí vaši adresu (faktura za elektřinu, bankovní výpis…). U regulovaných brokerů se jedná o nezbytný krok, který má zabránit praní špinavých peněz.

Pokud se chystáte platit kartou, budete muset zaslat i kopii použité karty. Aby nemohlo dojít ke zneužití karty, měli byste na kopii zakrýt např. 8 prostředních čísel z přední strany a CVV kód (trojčíslí) ze zadní strany karty. Někteří brokeři ověření vyžadují až před výběrem peněz (tj. vklad a obchodování umožní i bez verifikace). Nemá ale žádný smysl tento proces odkládat, protože bez něj vám broker vložené peníze neumožní vybrat.

Jedním z regulovaných binárních brokerů je TopOption

Jedním z regulovaných binárních brokerů je TopOption

Začínáme obchodovat

Jakmile si vytvoříte obchodní účet, zašlete požadované dokumenty a vložíte peníze, můžete začít obchodovat s binárními opcemi. Pokud nemáte předchozí zkušenosti, měli byste se nejprve teoreticky a prakticky připravit. K tomu vám mohou pomoci výukové materiály a cvičný demo účet, které vám bezplatně poskytne většina brokerů.

Obchodování bez zkušeností povede vždy ke ztrátě. Je to jednoduchá matematika. Pokud budete uzavírat transakce náhodně, je šance na úspěch poloviční. To vám ale z dlouhodobého hlediska nebude stačit. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak šanci na úspěch zvýšit. Obecně například platí, že s vyšším zhodnocením si můžete dovolit častěji chybovat. Proto je výhodné zvolit brokera s co nejvyšším zhodnocením.

Bez rizika to nejde, ale…

Mnoho lidí označuje binární opce jako hazardní hru. Je tu ale jeden zásadní rozdíl. Při obchodování opcí totiž můžete využívat technickou a fundamentální analýzu, která vaše šance na úspěch podstatně zvýší. To, že jsou binární opce finanční nástroj a nikoliv hra nebo sázení, ostatně potvrdil i soudní spor, který proběhl v Holandsku.

Binární opce nejsou podvod. Existuje ovšem mnoho podvodných projektů, které na binární opce odkazují. Při obchodování se vyvarujte strategiím a programům, které slibují vysokou úspěšnost a rychlé zbohatnutí. Tyto převážně prodělečné systémy se snaží nalákat nové obchodníky ke konkrétním brokerům. I když si ale vytvoříte vlastní výnosnou strategii, nezapomeňte, že riziko k obchodování s binárními opcemi neodmyslitelně patří. Jedno z hlavních pravidel obchodování proto říká, že obchodovat můžete jen s penězi, které vám v případě ztráty nebudou scházet.

   Autor článku: Marek Horák

Komentáře nejsou povoleny.